5 SORUDA ZAYIFLAMAK İÇİN BİTKİ ÇAYLARI

Deniz mevsiminin gelmesiyle birlikte herkes bir an önce zayıflamak istiyor. Mucizevi bir iksir olsa da bir haftada 7 kilo verdirse… Medyada ve reklamlarda bunu yapabileceği iddia edilen pek çok ürün var. Bu ürünlerden biri de bitki çayları… Peki, bitki çayları ya da bitki kürlere gerçekten bir haftada 7 kilo verdirebilir mi? Bu bitkiler gerçekten yağ yakıp kilo verdiriyor mu? Verdiriyorsa hızlı yağ yakan ve kilo verdiren bitki çay ya da kür tarifleri nedir? Bu yazıda bu gibi soruları cevaplayacağız.

santamariajewels.com

Tek başına bitki çayları kilo verdirir mi?

Kilo vermek için kural basittir: aldığından daha fazla kalori vereceksin. Eğer bitki çayları tek başına kilo verdirecekse kalori harcamaya sebep olmaları gerekir. Ne yazık ki bitki çaylarının kalori yakmaları söz konusu değildir olamaz da… Bitki çayları sadece ya vücuttaki ödemleri atar ya da metabolizmayı hızlandırarak yağların yanmasına yardımcı olur. Bunun sonucu bitki çaylarının diyet ve spor yapma yoluyla kilo vermeye bir yardımcı ve hızlandırıcı bir etkileri vardır. Yoksa bunların tek başına haftada 7 kilo verdirecekleri yanlış bir düşünce olacaktır.

Bitki çaylarını kullanırken neye dikkat edilmelidir?

Bazı bitki çaylarını kullanmanın zayıflatıcı etkisiyle birlikte bazı kişiler ve durumlar için yan etkileri olabilir. Mesela yeşil çay kalp ve damar hastalıkları olanlar ya da hamileler için zararlı etkileri vardır. Bundan dolayı kilo vermede bitki çaylarını kullanırken mutlaka bir uzmana ya da diyetisyene danışılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise bitki çaylarının tazeliğidir. Özellikle açıkta satılan bitki çayları havayla temaslarıyla birlikte üzerlerinde küf mantarı denilen zehirli bir madde oluşur. Bundan dolayı bitki çayları ya paketli alınmalı ya da taze sattığına güvenilen bir aktardan temin edilmelidir. Açıktan alındığında karın ağrısı gibi belirtiler oluştuğunda hemen doktora müracaat edilmelidir.

Metabolizmayı hızlandıran bitki çayları nelerdir?

Yeşil çay: Çoğu kimse tarafından bilinen bir bitki çayı olarak yağ parçalanmasını hızlandırır. Spor yapmakla birlikte yeşil çay da içilirse daha hızlı kilo verdirir.

Beyaz çay: Pahalı olmasından dolayı herkes tarafında alınması mümkün olmasa da düzenli kullanıldığında metabolizmayı hızlandırarak kilo verilmesine yardımcı olur.

Mate çayı: Bu çay hem yağ yakar hem de yağ depolanmasını önler. Bunun sonucu kilo vermezi sağlar.

Ödem attıran ya da tokluk hissi veren bitki çayları nelerdir?

Maydanoz çayı: Vücuttaki fazla idrarı attırırır. Böylelikle kiloyu azaltır.

Zencefil çayı: Tokluk hissi vererek az yemenize ve böylelikle uzun vadede zayıflamanıza yardımcı olur.

Tarçın çayı: Vücuttaki kan şekerinin dengeleyerek kendinizi tok hissetmenizi sağlar.

Zayıflatan bitki çayı kürleri nelerdir?

Yazımınızda iki tane bitki çayı kürüne yer vereceğiz:

Birinci tarif: 3-4 tane zencefil 7 dakika kaynatılır. Buna 2-3 diş sarımsak katılır. 4-5 dakika beklenir. Sarımsaklar çıkarılır ve bir çay kaşığı limon eklenir. Bu karışım günde iki kere içilir.

İkinci tarif: Bu tarif şişkinliği olanlar içindir. Yarım tatlı kaşığı yeşil çay, bir tutam mısır püskülü, bir tutam kiraz sapı, bir çay kaşığı acı pul biber ve biraz tarçın ve karanfil karıştırılır.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek