7-13 Nisan Sağlık Haftası

7 Nisan 1948 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü Anayasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte 7 Nisan Dünya Sağlık günü, 7-13 Nisan tarihleri arası da Sağlık Haftası olarak kabul edilmiştir. Bu haftanın asıl amacı, sağlık bilgisinin ve yardımının geniş halk kitlelerine ulaşmasıdır. Halk sağlığını ilgilendiren bir konu seçilerek çeşitli etkinliklerle bilgilendirme ve bilinçlendirmeler yapılmaktadır.

Televizyonlarda bu konuda bilgilendirici programlar verilir, radyolarda konuşmalar yapılır, gazete ve dergilerde insan sağlığı ile ilgili yazılar yer alır, okullarda öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla konferanslar düzenlenir, derslerde beden sağlığı ve beslenme hakkında bilgiler verilir.

santamariajewels.com

Birleşmiş Milletler Örgütü her yıl bir konu yahut hastalık seçer ve tüm ülkeler o hafta o konu üzerinde durur. Eğer seçilen bir hastalıksa halka bu hastalığın tanımı, belirtileri ve iyileştirme yolları hakkında bilgiler sunulur.

Sağlıklı bir yaşam insanın temel haklarından biridir. Sağlıklı bir toplum olmak istiyorsak önce sağlıklı bireyler olmalıyız. “Herkes kendi evinin önünü süpürse…” dediğimiz gibi herkes kendi sağlığına dikkat ederse ve gereken önemi verirse sağlıklı bireylerin oluşturduğu bir toplum elde ederiz.

Yeterli sağlık bilinci, sağlıklı beslenme, vücudu dinç tutan çeşitli egzersizler ve iyi bir ruh sağlığıyla güzel bir yaşam hepimizin elinde.

Sağlıklı bir toplum olma yolunda kendimizi sevelim, bedenimizi ve ruhumuzu koruyalım…

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek