Araç içinde çocuğunuzun güvenliğini nasıl sağlarsınız?

Ulaşım için özel araçlarını tercih edenlerin zihnindeki en önemli sorulardan biri çocuklarının güvenliği. Başınıza herhangi bir olumsuz durum gelmemesi için araç içi güvenlik önlemlerini sizler için derledik.

 

santamariajewels.com

Çocuğunuzu çocuk koltuğuna oturtun

Avrupa Birliği yasalarına uyum çerçevesinde 2010’dan bu yana ülkemizde de geçerli olan kurallara göre, boyu 135 santimetrenin, ağırlığı da 36 kilogramın altındaki çocukların uygunluğu onaylanmış çocuk koltuğunda seyahat etmesi gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre, çocuk oto güvenlik koltuğu kullanılması mecburi olan ülkelerde meydana gelen trafik kazalarında çocuk ölümleri % 3 civarındayken, zorunlu olmayan ülkelerde bu oran % 46 civarında.

Güvenli oto koltuğu seçin

Çocuğun boyuna, kilosuna, yaşına ve kullanılan arabaya uygun koltuk seçin. Her oto koltuğunun kilo ve yaş sınırı farklı olabilir. Avrupa Güvenlik Standardı’na (ECE sertifikası) uygun, onaylı koltukları tercih edin. Ayrıca alacağınız oto koltuğunun arabanızın koltuğuyla uyumlu olup olmadığını da kontrol edin.

Ön koltuğa oturtmayın

On yaşın altındaki çocukların ön koltuğa oturmaları çok risklidir. Bu yaşın altındaki çocukların ön koltuğa oturtulması hava yastığı ile boğulma, camdan fırlama ve benzeri birçok riski de beraberinde getirmektedir.

Kemerini mutlaka bağlayın

Çocuğunuzun, her seyahat esnasında güvenli bir şekilde bağlanmış olduğunu kontrol edin. Çocuğunuzun otomobil içindeki güvenliğini daha çok arttırmak için başvurulan bu yöntem sayesinde daha güvenli yolculuklar yapabilirsiniz.

Asla yalnız bırakmayın

Market, para çekme ve benzeri kısa işlemler için dahi olsa çocuk arabada yalnız bırakılmamalıdır. Yaz aylarında araba içindeki sıcaklık 40 dereceyi aşarak çocuklarda sıcak çarpması ve sıvı kaybı ile ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabileceği unutulmamalıdır.

Çocuklarınızın yanına yetişkin birini oturtun

Araç sürücüsünün yola odaklanması öncelikli amaç olmalıdır. Dikiz aynasından sürekli çocukları izlemek, arada sırada arkaya dönerek çocukları kontrol etmek sürücünün dikkatini dağıtacak ve kaza yapma riskini artıracaktır. Sürücünün dikkatini yolda tutmak ve güvenli sürüş için, çocukların yanında onlarla ilgilenecek yetişkin birinin olması önemlidir.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek