Asırların Tespihi

tespih

Tespihin tarihi, insanlığın tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. İlk insanların olduğu zamanda, avlanan hayvanların kemiklerinden yapılan tespihler, muhteşem değişikliklere uğrayarak günümüze kadar gelmiştir.

Asıl olarak dini bir maneviyata sahip olan tespihler, günümüzde çoğunlukla bir aksesuar olarak kullanılmaktadır. Dini anlamı ile yaşlıların elinde görmeye alışık olduğumuz tespih, uzun zamandır genç erkeklerin de ilgi odağında yer almaktadır.
Genelde erkeklerin elinde gördüğümüz tespihler, kimi zaman göz alıcı renkleri ve taşlarıyla kadınların bile ilgisini çekmekte ve kullanımlarına sunulmaktadır.

santamariajewels.com

Eski tip tespihlerin yanı sıra modernize edilip, farklı renk ve taşlarla bezenmiş, yeni nesil tespihler de fazlasıyla rağbet görmektedir.

Farklı özelliklere sahip boncukların belli bir sırayla ya da gelişi güzel bir biçimde bir ipe geçirilmesiyle üretimi yapılan tespihlerin, yapımında kullanılan malzemelere göre kalitesi ve ismi değişmektedir: Kehribar, oltu, kuka, kazaz, gümüş, ağaç gibi çeşitleri vardır.

Bu çeşitler arasından özellikle kehribar tespih ilgi görmektedir. Değerli bir taş olan kehribar, psikolojik olarak rahatlatıcı etkisiyle de hediye seçimlerinde ön plandadır.

Güzel bir tespih seçimiyle özel bir günde babanızı, eşinizi ya da erkek arkadaşınızı sevindirebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek