Babalar Günü

Her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününde kutlanan babalar günü nasıl ortaya çıktı, anlamını nasıl kazandı ve bugüne kadar nasıl geldi biliyor musunuz?

santamariajewels.com

Bir Amerikan iç savaşı gazisinin kızı, babasının kendisine ve kardeşlerine verdiği emeği göz ardı edememiş ve babaların da özel bir güne sahip olması gerektiğini düşünerek harekete geçmiştir. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü olarak kabul edilmesini istemiş ancak çalışmaları o zamana yetişmediği için kutlamalar Haziran’ın üçüncü Pazar gününe kalmıştır. Bu olaydan beri de her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü, Babalar günü olarak çoğu ülkede kutlanmaktadır.

Bu olayın yanı sıra babalar gününün ayrı bir anlam taşıdığı, farklı bir tarihte kutlandığı yerler ve farklı bir biçimde kutlayan gruplar da vardır. Sadece dini bir anlam ve önem yükleyen Katolikler, Babalar Günü’nü İsa Peygamber’in babasının anısına Mart ayının 19. günü “St. Joseph Günü” adı altında kutlar ve babalarına armağan ederler.

Dini bir anlam yüklense de yüklenmese de asıl amaç bizlere emek veren, bizlerin biz olmasını sağlayan babalarımıza bir gün hediye etmektir.

Çocuklarının yanında olabilen, olamayan tüm babaların babalar günü kutlu olsun!

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek