Bağışıklık sistemini güçlendiren 5 besin

Özellikle kış aylarına geçişte bağışıklık sisteminin zayıflaması can sıkıcı bir hal alabiliyor. En büyük destekçiniz olan gıdalar ile bedeninizi toparlayabilir ve sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz. İşte bağışıklık sisteminizi güçlendiren besinler ve yararları…

 Sarımsak

Sarımsak kişiyi hastalıklardan koruyan sağlığa faydası saymakla bitmeyen bir besindir. Vitamin ve mineral açısından zengin sarımsakta bulunan allilik sülfitler bağışıklık sistemini güçlendirir, serbest radikallerin atılımını arttırır, tümör hücre çoğalmasını engeller ve kolesterol düzeyini azaltır.

Balık

Önemli miktarda vitamin ve folik asit barındıran balık, aynı zamanda en önemli omega 3 kaynağıdır. Izgara, fırında veya buğulama olarak sofraların vazgeçilmezi olan balık, hafıza kaybı ve unutkanlık gibi olumsuz durumları azaltır.

Nar

Sayısız faydası olan ve rengiyle sofraları renklendiren nar, bağışıklık sistemi için olmazsa olmaz besinlerden biri. Potasyum ve demir minerali ile C vitamini açısından çok zengin bir meyve olan nar, B1, B2 vitaminleri ile kalsiyum ve fosfor minerallerini de barındırır.

Kuşburnu

Yaban gülünün meyvesi olan kuşburnu, C vitamini bakımından zengin olmasının yanı sıra içeriğinde vitamin ve mineraller sayesinde de değerli bir besin kaynağıdır.

Elma

Dünya çapında en çok tüketilen meyveler arasında yer alan elmanın sağlığına kadar birçok faydası vardır. Elma içerdiği vitaminler ve elementler yardımıyla vücudu güçlendirir ve hastalıklarla mücadelede yardımcı olur.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek