Doğu’dan Batı’ya

Bu yazımızda sizlere ufak gezi önerilerinde bulunacağız. Güzelim bahar aylarını günlük telaşları geride bırakarak geçirmeniz için seyahat edebileceğiniz birkaç şehir seçtik.

Şanlıurfa’nın bir ilçesi olan Halfeti, Birecik Barajı’nın yapımıyla sular altında kalmıştır. Bununla birlikte yapay bir göl oluşmuş ve aradan geçen süreyle inanılmaz bir doğa güzelliğine sahip olmuştur. Bölgede pek çok gezmeye değer yer bulunmakta. Küçük bir tekneyle bölgeyi baştan sona dolaşabilirsiniz. “Saklı Cennet” veya “Kayıp Kent” de denen bölge pek çok insanın ilgi odağında yer almakta.

santamariajewels.com

Amasra, Bartın’ın çok sevilen ve çok ilgi gören bir kasabasıdır. Bu ilgide, değerli Barış Akarsu’nun etkisiyle birlikte insanı saran doğa güzellikleri de fazlasıyla etkili. Anadolu’nun birçok şehri gibi kültürel bir mirasa sahip… Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinden kalan eserler, ufak bir müzede sergilenmektedir. Amasra Müzesi bu bahsettiğimiz eserlerin birçoğunun sergilendiği bir müzedir.

Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı olmak üzere birçok dönemde şehir savunmasında kullanılmış olan Amasra Kalesi de görülmeye değer yerlerden biridir. Karadeniz’in güzelim şehirlerinden birine gidip güzel bir balık, bol yeşillikli bir salata yemeden dönmek olmayacağı için de bir diğer önerimiz, güzel bir restoran bulup, keyifle öğle veya akşam yemeği yemeniz. Bir de her ne kadar bahar ayında yapılacak olan bir gezi olsa da sonuçta Karadeniz şehri… Yağmuruna, rüzgârına hazırlıklı olmak gerek.

Bolu, doğal güzellikleriyle insanları kendisine hayran bırakan bir şehir… Abant Dağları’nın üzerinde bulunan Abant Gölü; Seringöl, Büyükgöl, Nazlıgöl, Deringöl, Küçükgöl, Sazlıgöl ve İncegöl adında 7 gölün bir arada bulunduğu Yedi Göller Milli Parkı Bolu’da her mevsim ziyaret edilen yerler arasında. Yedigöller kayın, meşe, karaağaç, köknar, ıhlamur gibi pek çok ağaç türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bu parkta 100’ün üstünde kuş türünün yaşadığı saptanmıştır.

Abant’ta da Yedigöller’de de sevdiklerinizle huzurlu, doğayla iç içe ve kıymetli vakitler geçirebilirsiniz.

Monotonluktan kurtulup birkaç gününüzü, güzel havalara ve doğaya bırakabilmeniz dileğiyle.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek