Ekinezyanın Faydaları

Varlığı yıllar öncesine dayanan ekinezyanın, insan hayatındaki etkisi çok eskilere uzanır.

Vaktinde bu bitkinin yapraklarının ve köklerinin kaynatılmasıyla yapılan çay içilir, diş eti ve boğaz acılarının iyileşmesi için kökleri çiğnenirdi.  Bunun yanında soğuk algınlığına, öksürüğe hatta yılan sokmasına bile ekinezya bitkisi kullanılırdı.

Günümüzde ekinezya hala şifalı bitkiler arasındaki yerini korumakta ve insanlar tarafından çokça tercih edilmektedir.

Ekinezyanın soğuk algınlığının süresini kısalttığı ve ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıkları hafiflettiği saptanmıştır. Bunlarla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırmak için ekinezya tüketilmesi önerilmektedir.

santamariajewels.com

Ağızda oluşan yaralara (aft) da ekinezyanın iyi geldiği söylenmektedir.

Ekinezya çayını nasıl yapabilirsiniz?

1 çay kaşığı ekinezya yaprağını 1 bardak kaynar suya koyup demini almasını bekleyerek ya da bitkinin kökünden 1 çay kaşığı kadarını 1-1.5 bardak suyla kaynatarak elde edebilirsiniz.

Ekinezya çayına ulaşmada bir diğer yol ise marketler… Her türlü bitkinin paketler halinde tüketicilere sunulduğu bu dönemde ekinezyaya ulaşmak hiç zor değil. Marketlerden alabileceğiniz ekinezya çayını evinizde, güzel kupanızdaki kaynar suyun içine koyup, beklettikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

Ekinezyayı deneyip, hem tadının hem de yararlarının farkına vardıkça ondan vazgeçemeyeceksiniz.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek