Ellere Dikkat!

Yüzün her bir noktası için bambaşka kremler kullanılırken, bacaklara gerekli nemlendirici uygulanırken ellere de gerekli bakım yapılıyor mu? Gün içinde belki de en çok kullanılan organ olan eller gerektiği kadar korunabiliyor mu? Oysa yüz kadar eller de yaşı ele verir. El üzerindeki deri daha ince ve hassas olduğu için daha çabuk etkilenir ve yıpranır. Yüz gibi ellerin de yıllara meydan okuyabilmesi için neler yapılabilir gelin hep birlikte bakalım.

Günlük yaşantıda sürekli etkileşim halinde olunan temizlik malzemelerine özellikle dikkat çekelim. Temizlik için elleri yıkamak, yaşanılan evi, çevreyi temiz tutmak, hijyenik olmak elbette önemli ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi temizliğin fazlası da zarar getirebilir. Bu malzemelerin içerisindeki kimyasallar sürekli kullanıldığında ciltte kurumaya, yıpranmaya, hasarlara neden olmaktadır. Bu yüzden temizlik sırasında koruyucu eldiven kullanmak yıpranmayı gerekli ölçüde engelleyebilir. Buna ilave olarak el temizliğine oldukça dikkat etmeli ancak elleri yıpratacak kadar çok yıkamamaya özen göstermelidir. Yıkamalardan sonra nemlendirici kullanımı da es geçilmemeli.

santamariajewels.com

Kış aylarında elleri sert, keskin ve soğuk havalardan korumaya önem verilmeli. Soğuk hava ve soğuk havada elleri yıkamak ellerin çatlamasına neden olur. Sıcak tutacak yün eldivenler ellerin nemini korumak için birebirdir.

Güneş ve güneşten alınabilecek vitaminler vücut için yarar sağlarken fazla ışına maruz kalmak bu yararları zarara dönüştürebilir. Fazla alındığında deride leke oluşumuna neden olan bu ışınlar elleri yıpratır, bu nedenle vücudun diğer bölümlerine uygulandığı gibi ellere de güneş koruyucu krem uygulanmalıdır.

Cilt koruma konusundaki önem, belli noktalara değil tüm vücuda gösterilmelidir. Günlük yaşantıda emeği göz ardı edilemeyecek eller es geçilmemeli…

Yıllar geçsin ama ciltler daima parlasın!

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek