Erkeğin En Özel Aksesuarı Tespih

Anadolu kültüründe ve Türk kültüründe bir erkek için en önemli ve keyifli aksesuarlardan biri olan tespih, aslında bir dini kullanım aksesuarı olarak da görülebilir. Çok eski zamanlardan beri kültürümüzde yer alan bu aksesuar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde dahi özel taşlar ile üretilmiş ve bu sayede sağlığa faydalı oluşturan kullanımlar dahi ortaya çıkarmıştır.

santamariajewels.com

Erkek için tespih seçimleri gerçekleştirilmek istendiğinde, bilhassa üretim yapılan değerli taş açısından birçok farklılık ortaya çıkmaktadır. Örneğin, kuka taşı çok özel bir yapıya sahip olarak elinizde kokuyu engellerken, stresi azaltan ve rahatlık veren bir özellik gösterir. Ametist kalp rahatsızlıklarına iyi gelirken, Oltu taşı gibi malzemeler ise stresi azaltarak, tansiyonu düşürme gibi faydalar dahi sağlamaktadır.

Bu gibi sağlık nedenleri ve kullanım noktasındaki hobi amaçlı nedenler göz önünde bulundurulduğunda, tespih ürünlerinde seçimlerde daha fazla değişim ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı kişiler sadece ibadet amaçlı tespih kullanımı gerçekleştirmek yani namaz tespihi veya gündelik zikir tespihi olarak da bu tespihleri tercih etmektedir. Bu gibi durumlarda da yine ister 33 habbe ile hazırlanmış tespihler ister 99 habbe ile hazırlanmış tespihler seçilebilir.

Hobi amaçlı olarak erkekler tarafından tespih kullanımı gerçekleştirilirken en çok istenilen tespihler 33 habbe ile üretilmiş klasik tespihlerdir. Bu tip tespihlerde fildişi, kuka, yıldız taşı, gümüş, ametist, Oltu taşı, oniks, kaplan gözü veya akik gibi birçok farklı malzeme seçilebilir.

Üretim sırasında ince bir işçilik kullanılması ile birlikte tespih için seçilmiş her taş çok zarif ve kullanımı faydalı bir hale getirilebilir. Bu konuda arpa kesim, yuvarlak kesim veya köşeli kesim taşlar dışında gümüş ile işlenmiş özel taş tespihleri veya şeffaf taşlar bulunabilir. Bu sayede püskülü ve imamesi ile birlikte genellikle gümüş işçiliği kullanılmış ya da çelik malzeme kullanılmış tespihler tercih edilebilir.

Bizi Instagramda Takip Edin

Instagram

Instagram has returned invalid data. [/section]
WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek