Evde besleyebileceğiniz ilginç hayvanlar

Kedi ve köpekler, çocukluk yıllarımızda ilk karşılaştığımız ve günümüzde de evlerimizde beslediğimiz, birlikte yaşadığımız yakın dostlarımız. Peki, kedi ve köpek dışında hangi evcil hayvanlara kapılarımızı açabiliriz?

Çinçilla (Şinşilla)

Kuzey Şili’nin And Dağları’na özgü kemirgenler olan şinşillalar, evcil hayvan olarak beslenebilen kemirgen türleri arasında yer alır. Yumuşak tüyleri dolayısıyla avlanmış ve soyları tükenme aşamasına gelmiştir. Yetiştirme yöntemleriyle gümüş, sarı-gri, mavimsi-gri, beyaz, bej ve siyah olmak üzere diğer renklerde şinşillalar doğada yaygınlaşmıştır.

Kapibara

Dünyanın en büyük kemirgeni unvanını taşıyan ve oldukça sosyal olan kapibaralar, Güney Amerika’ya özgü kemirgenler arasında yer alır. Kapibaralar, genellikle 10-20 kişilik gruplar halinde yaşar. Su yakınlarında yaşamayı tercih eden kapibaralar, su balığı olarak da anlandırılır. Kapibaralar, yırtıcılardan gizlemek ve serin kalmak için su kaynağında yoğun bir bitki örtüsü içinde uyur.

Ferret (Gelincik)

Özellikle Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak yaşayan Ferretler, ülkemizde gelincik olarak adlandırılır. Yaygın olarak kırmızı ya da kahverengi tüyleri ve beyaz karın tüyleri bulunan gelinciklerin en sevdikleri besinler yumurta ve güvercindir.

Ginepig (Kobay)

Özellikle Amerika ve Avrupa’da oldukça popüler olan, Kobay ya da Ginedomuzu olarak adlandırılan bu kemirici, birçok renkte ve şekilli tüyleri olan evcil bir kemiricidir. Hamster ve tavşanı andıran bu şirin kemirici, çim veya diğer sebze türlerini yiyerek beslenir.

Hamster

Halk arasında fare mi, tavşan mı, sincap mı tartışmalarına yol açan hamsterlar, şirinlikleri ve bakımlarının kolaylığı dolayısıyla evde bakımı tercih edilen hayvanlar arasında yer alır. Dişleri sürekli uzayan ve gözleri iyi görmeyen hamsterlar, çok iyi koku ve duyma hissine sahiptirler.

Aksolotl

Tüm hayatları boyunca suda bulunan ve yüzlerinde tuhaf ve bir o kadar sempatik ifadeye sahip olan Aksolotl, köstebek semenderlerinin en bilinen türüdür. Bu canlılar, erişkinliklerine 1.5-2 yaşlarında ulaşırlar ve ortalama 15 yıl yaşam süreleri mevcuttur.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek