Gümüş ve gümüş takılarla ilgili merak edilenler…

Gümüşün elementler tarihinde özel bir yeri vardır, çünkü insanlar tarafından keşfedilen ve kullanılan ilk beş metalden biridir. Diğerleri altın, bakır, kurşun ve demir idi. M.Ö. 4000 öncesine ait ilk gümüş objeler Yunanistan’da ve daha sonra Anadolu’da bulunmuştur. İlk olarak günlük hayatta yemek, korunma, dekorasyon gibi farklı birçok gereksinime karşılık veren gümüş, sonraki dönemlerde takı olarak kabul görmeye başlamış ve farklı alanlardaki kullanımı günümüze kadar ulaşmıştır.

Kuşaktan kuşağa aktarılan takıların ana maddelerinden biri olan gümüş ile ilgili olarak merak edilen birçok nokta bulunuyor. Merak edilen bu noktaları sizler için derledik.

Gümüş takılar neden kararır?

Gümüş çabuk oksitlenir ve kararır. Bunun sebebi havanın içinde yer alan hidrojen, kükürt ve sülfürik asittir. Ayrıca insan vücudunun ürettiği ter ile kullanılan parfüm, kolonya vb. kimyasal ürünler gümüş takıların daha hızlı renk değiştirmesine neden olur.

Gümüş ile duş yapmak uygun mu?

Gümüş takılarınızı mümkün olduğunda duşa girmeden önce çıkarmaya özen gösterin. Gümüş veya nikel kaplamadan oluşan takılar lekelenme eğilimi gösterirler.

Gümüş cilde zarar verir mi?

Hayır, gümüş ve gümüş takılar cilde kesinlikle zarar vermez. Aksine, metal olarak gümüşün yüzyıllar boyunca önemli yararları olduğu kanıtlanmıştır. Gümüş, enfeksiyonlarla savaşan, soğuk algınlığı ve gribi önleyen, yaraların iyileşmesine yardımcı olan güçlü bir antimikrobiyal maddedir.

Gümüş takılarınızı nasıl parlatabilirsiniz?

Evde yapılabilecek bir takım pratik uygulamalarla gümüş takıları yeni alınmış gibi göstermek oldukça kolaydır. Bir kasenin içine 2 yemek kaşığı sirke koyun ve üzerine su ekleyin. Sirkeli suyun içine 2 yemek kaşığı kabartma tozu ekledikten sonra gümüş kolye, yüzük, vb. aksesuarınızı bu karışımın içinde en az yarım saat bekletin. Gümüş takınızın eski rengine kavuştuğunu göreceksiniz.

Gümüş takıyı kaç yıl kullanabilirim?

İyi yapılmış ve işlenmişse kaliteli bir gümüş takı, kuşaktan kuşağa geçecek kadar uzun süre dayanır. Örneğin gümüş bir takı olarak gümüş yüzüğün ortalama kullanım süresi ve dayanıklılığı yaklaşık 20 yıldır.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek