Gümüş Yüzük

Gümüş Yüzük

Gümüş yüzük binlerce yıllık bir geleneğe sahip bir takı. İnsanların bunlarca yıllık birikimi sonucunda herkes için farklı bir anlam taşıyor gümüş yüzük. Bu yazımızda sizlere gümüş yüzük hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Gümüş Madeni

Gümüş madeni tahmini olarak M.Ö 5000’li yıllarda ortaya çıkarılmış ve keşfedilmiştir diyebiliriz tarihi bilgiler ışığında. Günümüzde gümüş üretiminin büyük bir kısmı Güney Amerika ve Peru’da yapılmaktadır. Gümüş taşıdığı özellikler nedeniyle insanlık tarihinde hep önemli bir yere sahip olmuştur. Takas usülünün insanlık tarihinden çekilmesiyle de birlikte emtialar arasında kendine yer bulmuş daha kalıcı bir varlık haline gelmiştir.

santamariajewels.com

Gümüş Yüzük Özellikleri

Bilindiği üzere gümüş günümüzde ağırlıklı olarak yüzük benzeri takı eşyaları için kullanılmaktadır. Diğer belli başlı özellikleri ise şu şekildedir:

  • Gümüş yüzük genellikle takı eşyası olarak kullanılmaktadır.
  • Çoğunlukla 925 veya 1000 ayar olarak üretilir.
  • Kaplamalı ve kaplamasız olarak üretilebilir.

Gümüş Yüzük Taşları

Zengin taş seçenekleri arasında en çok kullanılan gümüş yüzük taşları; akik, kehribar, zümrüt, oniks, sedef, kaplan gözü taşlarıdır. Bu taşların her birinin ayrı ayrı özellikleri vardır başka bir yazımızda bu konuya da değineceğiz.

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Parlatma yapmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bunların başında diş fırçası ile parlatma, sirkeli su ve karbonat karışımı yöntemi,  tuz ve limon karışımı yöntemleri gelmektedir.  Bu yöntemler evde basit bir şekilde yapabileceğiniz yöntemlerdir.  Parlatma işlemleri sayesinde kararmış olan gümüş yüzük ilk haline gelmekte ve daha çekici gözükmektedir.

Gümüş Yüzük Faydaları

Gümüş yüzük takmanın faydalarına dair çeşitli rivayetler vardır. Bilimsel değer taşımayan rivayetlerin başında aşağıdaki maddeleri sayabiliriz:

  • Antibiyotik özelliği vardır.
  • Ölümcül hastalıkları önler.
  • Antibakteriyel özelliğe sahiptir.
  • Radyasyona karşı etkilidir.
  • Stresten uzak kalmaya yardımcı olur.

Son zamanlarda gümüş yüzük talebi büyük oranda artmıştır. Bunun başlıca sebepleri arasında gümüş yüzüğün  herkese uygun bir bütçede olması, çok fazla tarzda her zevke uygun çeşidin olması, anlamlı bir hediye özelliği taşıması, kişiye özel tarzda üretilebilmesi gibi sebepler gelmekteir.

Gotik Tarzı

Bu tarz Gümüş Yüzük genellikle gotik kültüründe önemli yere sahip figürlerden oluşur. Farklı bir tarzda dikkat çekmek isteyenlerin tercih sebebidir. Başlıca gotik yüzük figürleri arasında; şahin desenli, kartal başlı, kurt desenli, kızıl derili motifli yüzükler gelmektedir. Bu tarz yüzükler genellikle erkekler tarafından tercih edilmektedir.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek