Modası geçmeyen aksesuar: inci takılar

Kimin ilk olarak incileri keşfettiği ve takı olarak kullandığı hakkında tarihte birçok farklı söylenti bulunmaktadır. Muhtemelen ilk olarak kıyılarda yiyecek arayan yerliler tarafından bulunduğu düşünülen incilerin kullanımı, Romalılar ve Mısırlılar döneminde oldukça popüler hale gelmiştir. MÖ 5. yüzyıla kadar dekoratif öğeler olarak kullanılan inci, sonraki dönemlerde dekoratif kullanımın yanı sıra günlük hayatta aksesuar olarak da yerini almaya başlamıştır.

Sakinleştirici etkisi ile bilinen inci takılar, kişinin karmasını dengeleyebilir, ilişkileri güçlendirebilir ve çocukları güvende tutabilir. İnci takıların ayrıca kullanıcının saflığını, cömertliğini, bütünlüğünü ve sadakatini simgelediği söylenir. Ayrıca incinin servet ve şans getirdiğine de inanılır.

Zarafetinin yanı sıra şans da getirdiğine inanılan inci takılarla ilgili merak edilen soruları sizler için cevapladık…

İnci takıları her gün kullanabilir miyim?

İnci takılar, gümüş ve altın takılar kadar güçlü olmadıklarından, her gün kullanıldıkları taktirde daha yüksek hasar riskini beraberinde getirirler. Ancak özen ve dikkatle, günlük kullanımda incilerinizi güvende tutabilirsiniz. İnci takılarınızı kozmetik ve asidik materyallerden uzak tutarak güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Kot pantolonla birlikte inci takı kullanabilir miyim?

En sevdiğiniz popüler kot pantolonunuzu muhteşem bir inci takı ile kesinlikle kombinleyebilirsiniz. Hatta rahat kıyafetler ve inci takılarınızla harika bir gece de geçirebilirsiniz. Siyah veya daha koyu skinny kot pantolonunuzu düşük topuklu, gevşek bir ipek üst, hırka veya blazer  kıyafetle birlikte incili takılarınızı kombinlemenizi ivedelikle öneriyoruz.

İnci takılar sararır mı?

İnci takıların zamanla sararmalarının temel nedeni kuru olmalarıdır. İnci takıların muhafaza edildiklerinde alanda hava dolaşımı ve nem yoksa organik bileşimleri değişmeye başlar. İnci takılar kuruduğunda rengini kaybeder ve sarımsı olurlar.

İnci takılarıma nasıl bakmalıyım?

İnci takılarınızı korumak tamamen sizin elinizde. İnci takılarınızı kozmetik ve asidik materyallerden uzak tutarak koruyabilirsiniz. Ayrıca vücut yağlarını veya kiri çıkarmadan önce incileri yumuşak bir bezle hafifçe silin. İnciler, inci yüzeyini çizebilecek diğer nesnelerden veya mücevherlerden uzak tutulmalıdır. İnci takıları muhafaza etmek için ise keten, yumuşak bir bez veya yumuşak bir torba kullanılmalıdır.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek