Sıfır kalori olan besinler…

Negatif kalori son dönemlerde sıkça duyduğumuz ama ne olduğu konusunda merak uyandıran kavramlardan biri durumunda. Sarf ettirdiği enerji, aldırdığı enerjiden daha yüksek olan yiyecekler günümüzde “negatif kalorili besinler” olarak tanımlanıyor. Düşük kalorili olan negatif kalorili yiyeceklerin, sağladıkları enerjiden fazlasının yakılmasına yardımcı oldukları ifade ediliyor. Hem sağlıklı hem de son derece düşük kalorili olan bu besinlerin bazılarını sizler için derledik.

 

santamariajewels.com

Salatalık

Besin değeri düşük bir sebze olan salatalığın turşusu da sofralarımızın önemli lezzetleri arasında yer alıyor. 100 gram taze salatalığın içerdiği besin değerlerinin bazıları şunlardır: 15 kalori; 0,9 g protein; 3,4 g karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,1 g yağ; 0,5 g lif; 1,1 mg demir; 160 mg potasyum; 11 mg magnezyum ve 11 mg C vitamini.

Brokoli

Görünümü resimdeki gibi minyatür bir ağacı anımsatan brokoli, Yakınçağ Avrupa’sında egzotik bir bitki olarak görülüyordu. Brokoli inanılmaz derecede düşük kalorisinin yanı sıra vitaminler ve mineraller ile doludur. 100 gramında 25 kalori bulunan brokoli, meme ve kolon kanseri riskini azaltabilecek güçlü antioksidanlar da içerir.

Greyfurt

100 gramında 42 kalori bulunan greyfurt C vitamini bakımından oldukça zengindir. Kabuklarından marmelat da yapılan greyfurt, hazmı kolaylaştıran, kabızlığı önleyen faydalı bir besindir.

Mantar

Çoğu insan, mantarların bitki olduğunu düşünmektedir, ancak mantarlar bitki değildir. Yeryüzünde 1,5 milyon kadar türü olduğu düşünülen mantarlar, bağışıklık sistemini güçlendirmede yüksek D vitamini ile kalsiyum emiliminde etkilidir.

Marul

Sütlü bir su içermesi nedeniyle Latince’deki ismi lactis (süt) kökünden türetilmiştir. Pek çok çeşidi vardır. 100 gramında 14 kalori bulunan marulda, A ve C vitaminleri bulunur.

Şalgam

Kalsiyum ve lif kaynağı yoğun olan şalgamın porsiyonunda 28 kalori vardır. Kanserle mücadelede etkili olan bitki bileşikleri içeren şalgam, söz konusu besin değerlerinin yanı sıra; zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmektedir.  

Domates

ABD’de 1893 yılında mahkeme sebzelerle birlikte saklanıp yenildiğinden onu sebze diye sınıflandırmıştır fakat gerçekte meyvedir. Bolivya ve Peru’da yabani sarı renkli bir domates türü bulunmuş ve sonra Meksika’da yetiştirilip, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden sonra Avrupa’ya gemilerle gönderilmiştir. Lif oranı yüksek olan domatesin 100 gramında 17 kalori bulunur.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek