Verdiğiniz kiloları bir daha geri almayın!

Santa Maria Blog’da bugünkü yazımız yaşam standartlarınızı daha kaliteli hale getirmenize yardımcı olan “kilolar”. Her şeyin başı sağlık diyerekten keyifli okumalar diliyoruz.

Verdiğimiz kiloları geri almak her zaman en korkulu, en son isteyeceğimiz şeylerin başında gelir. Verilen kiloların yağdan verilmesinin şart olduğunu biliyor muydunuz? İşte Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu bu 3 temel şartı şu şekilde açıklıyor:

1-Bitkisel Yağlar Tüket!

Bitkisel yağların faydaları saymakla bitmiyor. Bu besinler: ceviz, badem, fındık, zeytin, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı gibi yağların birçok faydası bulunmaktadır. Sindirimi uzun sürede gerçekleşen bu besinler, tok tutuyor ve yağ yakımını hızlandırıyor. Tüketilmesi gereken miktar kişiden kişiye değişim gösterebilir.

“Dünyanın en sağlıklı besini bile olsa fazla miktarda tüketildiği takdirde vücutta yağ olarak depolanacaktır” diyor Köşkeroğlu.

Kahvaltıda zeytin, ara öğünlerde ise ceviz, badem, fındık tüketerek bitkisel yağ tüketimini arttırabilirsiniz.

santamariajewels.com

2- Komplex Karbonhidrat Tüket!

Basit karbonhidrat çeşitleri olan bu besinler: bal, reçel ve marmelat tükettiğiniz takdirde şeker seviyeniz aniden yükselir ve insülin salınımı artış gösterir. İnsülin salınımının kötü bir yanı ise arttıkça yağlanma ortaya çıkar.

Nedir bu Komplex Karbonhidrat dediğinizi duyar gibiyim. Komplex karbonhidratlar: yulaf, kinoa, mercimek, kepekli bulgur’dur. Bu besinleri tercih ederseniz şekeriniz daha yavaş yükselir ve insülin salınımı daha dengeli olur. Bu doğrultuda hareket ederseniz hem daha uzun süre tok kalırsınız hem de vücudun yağlanmasını azaltabilirsiniz.

3-Yeterli Oranda Kafein Tüket!

Kafeini yeterli oranda tüketirseniz vücuttaki yağ yakımını hızlandırma gibi harika bir özelliği vardır. Günde ortalama alınması gereken kafein miktarı 300 mg’dır. Yani 2 ya da 3 fincan kahve ve 6-7 bardak çay tüketebilirsiniz demek oluyor.

Yağ yakımını hızlandırmak için fazla miktarda kafein tüketirseniz, idrar artması, kalp çarpması, tansiyon ve vücutta çatlak oluşumu gibi yan etkenlere sebebiyet verebilir.

Migren, Mide, Tansiyon ve Hamilelerin kafein tüketimine çok dikkat etmesi gerekiyor.

Ara öğünlerde çay veya sütlü kahve kafein ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Kaynak: Santa Maria & Çağatay Köşkeroğlu

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek