YAZA UYGUN EVDE YAPILABİLECEĞİNİZ DOĞAL SAÇ BAKIM KÜRLERİ

Yaz geldi. Zaten saçlarımızda boya, fön, saç bakımı derken yıllar boyu meydana gelen bir yıpranmışlık var. Bir de mevsim değişikliği olunca saçların yıpranması ya da dökülmesi kaçınılmaz oluyor. Saç dökülmesine ve yıpranmış saçlara karşı illa ki pahalı çarelere başvurmanıza gerek yok. Evde yapabileceğiniz doğal saç bakım kürleri bunlara karşı bir çare olabilir. Bu kürlerle canlı, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

santamariajewels.com

Yıpranmış saçlar için doğal bakım kürleri ya da evde yapabileceğimiz doğal saç maskeleri hem saç dökülmesini önleyecek ya da yavaşlatacak hem de ipeksi, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmanınızı sağlayacaktır. Bunun için evde saç bakımının nasıl yapıldığını ve evde yapılabilecek kolay saç bakım kürlerin öğrenmelisiniz. Özel doğal bakım maskelerini uygulamasınız. Öncelikle her saçın kendine özel bir saç dökülme sebebi vardır. Bu dökülme sebeplerini iyi gözlemleyip ona göre bir saç bakım kürü seçmelisiniz. Şimdi çeşitli saç dökülmelerine karşı uygun doğal saç kürlerinden bahsedeceğim.

Kuru ve yıpranmış saçlar için doğal saç bakım kürü

Saçlarımızı sürekli düzleştirmek, fön çekmek, boyamak ya da güneşte maruz kalmak, sağlıksız bir hayat sürmek saçlarımızı kurutup yıpratabilir.

Malzemeler: Bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı tatlı bademyağı, bir yemek kaşığı hintyağı

Malzemeler iyice karıştırılır. Öncelikle saçlar şampuanla güzelce yıkanır ve karışım saçlar ıslak iken uygulanır. Kür, saç diplerinden saç uçlarına doğru saçlara masaj yapılarak ve kırıklar düzeltilerek uygulanır. Sonrasında ılık suda ıslatılmış bir havluyla saç sarılır. Böylelikle bir saat beklenir. Saçlar temizlenmesi için yine şampuanla güzelce yıkanır. Bu kürü uyguladıkça kısa süre içinde saçlarınızın canlandığını ve parlaklık kazandığını göreceksiniz.

Dökülen saçlar için doğal saç bakım kürü

Dökülen saçlar için doğal bitki uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu hocamızın lavanta kürünü öneriyoruz. Hocamıza göre saç dökülmesini sebepleri hormonsal bozukluklar, aşırı stres ya da tiroit bozuklukları olabilir. Öncelikle bu sorunlar tespit edilmeli ve tedavi ettirilmelidir. Fakat aşağıda tarifini vereceğimiz kür saç dökülmesine karşı her zaman faydalıdır.

Malzemeler: Lavanta,  ceviz yaprağı, ısırgan otu,

Her banyo sonunda yapılır. Saç yıkandıktan ıslaklığı biraz alınır. İki bardak suya bir tatlı kaşığı lavanta konulmuş ve 7-8 dakika kaynatılmış kür ılıdıktan sonra saça uygulanır. Bundan sonra saçın durulanmaması gerekir. Kürün etkisini artırmak için karışıma ceviz yaprağı ve ısırgan otu da eklenebilir.

Kepekli saçlar için doğal saç bakım kürü

Malzemeler: Bir yemek kaşığı sirke, bir tatlı kaşığı karbonat, bir çay bardağı zeytinyağı

Zeytinyağın içine karbonat katılır ve iyice eritilir. Karışıma sirke eklenir. Bu karışım, banyoya girmeden önce saç diplerindeki kepekli bölgelere güzelce uygulanır.

Saç uzaması için bitkisel çözüm

İbrahim Saraçoğlu hocamız kadınlarda saçın uzamamasını testosteron hormonu yüksekliğine bağlıyor ve bu hormonu azaltmak için bir ay boyunca kahvaltıda taze nane tüketilmesini öneriyor.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek