Yeni Bir Doğuş

19 Mayıs 1919’da Atamızın Samsun açıklarına çıkmasıyla milli mücadelemiz ve yeni bir tarih yazılmaya başlanmıştır. Atatürk’ün kendi doğum günü olarak da kabul ettiği 19 Mayıs günü, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilir.

23 Nisan’ı yurdumuzun biricik çocuklarına armağan eden Atatürk, 19 Mayıs’ı da Türk gençliğine armağan etmiştir.

santamariajewels.com

Bu bayram ilk olarak 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” olarak kutlanmış fakat ardından yapılan kongrelerle ve alınan kararlarla “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değiştirilmiş ve her yıl kutlanmaya başlanmıştır.

Bugünlerimiz için teşekkür etmemiz gereken Atatürk’ü anmamız; tarihimizi, yeniden doğuşumuzu unutmamamız; geleceğin mimarı, ülkemizin ufka açılmasını sağlayacak gençlerimizi ve gençliğin önemini vurgulamak için ne mutlu bir gün!

Bu güzel günde okullarımızda öğrenciler ve veliler için anma programları düzenlenir, öğrencilerin gerçekleştirdiği çeşitli gösteriler sergilenir.

Devlet büyüklerinin katılım gösterdiği, büyük şehirlerde – özellikle Ankara’da – düzenlenen anma programları rengârenk gençlerin gösterileriyle güne anlam katar.

Sadece okullar ya da belli kurumlar değil halktan herkes Atasını ziyaret eder. Günü coşkulu kutlamak ve halkı bu coşkuya katmak için büyük meydanlarda pek çok etkinlik yapılır.

Yıllardır herkesin coşkuyla kutladığı ve kutlamaya devam edeceği milli bayramlarımızdan olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu ve mutlu olsun!

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek