Bileğinize en uygun saati seçmenin yolları

Kol saati hem bir ihtiyaç hem de aksesuar olarak ön plana çıkıyor. Kimileri kullandığı saate servet harcıyor, kimileri ise gereken önemi vermiyor. Uzun yıllar bizlere eşlik eden ve sadık bir aksesuar olan saat tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunuyor. Saat seçimi yaparken şık, zarif ve bileğe uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Bileğinize en uygun saati seçmenin yollarını sizler için araştırdık.

 

santamariajewels.com

Kasa çapı

Saatin en dikkat çekici unsuru olan kasa çapı, 38 milimetre ile 46 milimetre arasında değişkenlik gösterir. Gösterişli kıyafetlerle tercih edilen 46 milimetrenin üzerindeki kasalar ise kaba ve büyük görünür. Bunun dışında 38 milimetrenin altında bir kasa çapına sahip saat ise takı hissi uyandırır. Kadındalar için en ideali de 38 milimetrenin altında kasa çapı olan saatlerdir. Öte yandan kişinin bilek kalınlığı da önemlidir. Saat alırken kasa çapının bileğinizde nasıl durduğuna dikkat etmelisiniz.

Kasa kalınlığı

Kasa çapıyla doğrudan bağlantılı olan kasa kalınlığı için belirlenmiş tek bir kural bulunmuyor. Bu noktada yine bileğinizin kalınlığı dikkat edilmesi gereken bir nokta olarak öne çıkıyor. 7 milimetre ve 9 milimetre arasında kasa kalınlığına sahip saatler erkekler için uygundur. 7 milimetrenin altındaki saatleri ise kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Kordon genişliği

Kasa çapının yarısı kadar olan saat kordonları iyi orantılı kordonlar olarak bilinir. Tercihinize göre kordon uzunluğunu değiştirme imkânınız da bulunuyor. Saatin kasasını beğendikten sonra bileklerinizin incelik veya kalınlığına göre kordonu kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Kordon malzemesi

Deri kordonlar daha ince ve zarif bir görünüş yaratırken, metal kordonlar doğası gereği ağır ve kalındır. Eğer daha kalın ve büyük bileklere sahipseniz tercihinizi metal kordonlardan yana kullanmalısınız. Daha zarif ve ince bir görünüş için ise deri kordonu tercih edebilirsiniz. İnce bir bileğiniz varsa ve metal kordon kullanmak istiyorsanız, kordon genişliği ölçülerini ayarlayarak saatinizi seçebilirsiniz.

Detaylar

Saatin içerisinde bulunan bileşenlerin sayısı arttıkça saatinizin kalınlığı buna bağlı olarak artacaktır. Saat özellikleri her ne kadar önemli olsa da bileklerinize uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek