Fatma Ana’nın Eli

Bugünlerde pek çok farklı tasarımla karşımıza çıkan Fatma Ana’nın eli, bu popülerliği nasıl kazandı? Nasıl hem İslam dünyasında hem de Avrupa ve Amerika’da bu kadar ilgi odağı oldu?

İnsanlar bunalımlı dönemlerinde, yalnız hissettiklerinde ya da birtakım işler yolunda gitmediğinde bir manevi destek ararlar. Fatma’nın Eli işte böyle bir dönemde popülaritesini arttırdı.

Çoğu ülkede, çoğu insan Fatma’nın Eli’ni farklı biçimlerde üzerinde taşımaya başladı. Gencinden yaşlısına ve hatta Müslüman’ından Hristiyan’ına tüm dünya insanında görebildiğimiz bir simge haline geldi Fatma Ana’nın Eli. Avrupa ve Amerika’daki pek çok butikte kolye, bilezik, küpe gibi aksesuarlarla satışa sunulmaya başladı.

santamariajewels.com

Peki Fatma Ana’nın Eli neyi simgeliyor, anlamı nedir?

Fatma’nın Eli şifanın, ilmin, şansın simgesidir. Nazarlık olarak kötülüklerden korunmak amacıyla kullanılır. Elin anlamıyla ilgili pek çok anlatı bulunmaktadır. Güç, bereket ve dayanıklılık gibi insanların manevi ihtiyaçlarını yansıtan bu eldeki 5 parmağın, sülalenin 5 üyesini yani Hz. Muhammed, Hz. Fatıma, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i simgelediğine inanılması bu anlatılardan biridir.

Önceden doğum yapan kadınların sırtını sıvazlayan ebelerin “bu benim elim değil Fatma’nın eli” dediği, Anadolu’da kadınlarımızın Fatma Ana’nın eliyle yemek yapmaya niyetlendiklerini, yine kadınlarımızın hasta olan çocuklarına Fatma Ana’nın elinin şifa vermesi niyetiyle dokundukları bilinmektedir.

Günümüzde de yine kötülüklerden, hastalıklardan, nazardan korunma amacıyla, bir manevi desteği yanlarında taşıdıkları inancıyla birçok insan Fatma Ana’nın Eli’ni çeşitli tasarımlarla kullanmakta. Bileklikler, kolyeler, küpeler, hızmalar, yüzükler… Renkli taşlarla, elin üstündeki küçük nazar boncuklarıyla, gümüşünden altınına bambaşka tasarımlar satışa sunulmakta, pek çok aksesuar şimdilerde Fatma Ana’nın Eli ile süslenmekte.

Manevi desteğin yanı sıra bu tasarımlar öyle ince işlenmekte ve göz almakta ki elin anlamını bilmeyen insanların bile ilgisini çekmekte.

Dünyaca ünlü tasarımcıların da ilgi odağında olan bu sembol her geçen gün daha fazla insanın bilgisine sunulmakta ve aksesuarlarda yer etmektedir.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek