Taşların Özellikleri

Takı tasarımları çeşitli taşlar ile süsleniyor. Yarı değerli ve değerli olarak ikiye ayrılan bu taşların her birinin kendisine has özellikleri bulunuyor. En eski çağlardan beri takılarımızı süsleyen ve birçok farklı inancı bünyesinde barındıran bu taşları birlikte inceleyelim…

santamariajewels.com

Akik Taşı

Yemen taşı ya da ölümsüz taş olarak anılan akik taşı, şık görüntüsü ve yaydığı pozitif enerji ile en fazla tercih edilen taşlar arasında yer alıyor. İsmini Sicilya’da bulunan Achates Nehri’nden aldığına inanılan akik, çok eski çağlardan bu yana takıları süslemek amacıyla kullanılıyor. Akik taşının birçok rengi olsa da genellikle kızıl rengi ile biliniyor. Özellikle yüzük tasarımları ile kullanılan akik taşı, tespih ve kolye gibi diğer aksesuarlarla da tercih ediliyor.

Akuamarin

Akuamarin, deniz suyu anlamına geliyor. Açık mavi ya da mavimsi yeşil renklerinde olan akuamarin şeffaf bir taş olarak göze çarpıyor. Akuamarin taşına rengini ise içinde bulunan demir minerali veriyor. Akuamarin taşının solunum yolları hastalıklarına, astıma, bronşite ve boğaz ağrısına iyi geldiği söyleniyor.

Ametist Taşı

Yunan mitolojisinde sarhoş etmeyen taş olarak bilinen ametist taşı mor rengi ile dikkat çekiyor. Eski çağlarda şarap kadehlerinin sarhoşluğu önlemesi için ametist taşından yapıldığı rivayet ediliyor. Rengini içerisinde bulunan demirden alındığı bilenen ametist, Asya ve Mısır’da da mühür olarak kullanılıyordu. Negatif enerjiyi dağıtması ile ünlenen ametist, öfke kontrol sorunu yaşayan insanların tercihleri arasında yer alıyor.

Ay Taşı

İlk çağlardan bu yana takılarımızı süsleyen ay taşı, tarih boyunca değerini korudu ve özellikle Romalılar döneminde etkin bir şekilde kullanıldı. Toprak ana taşı olarak da bilinen ay taşı, genellikle beyaz ve şeffaf haldedir. Genellikle kolye tasarımlarında kullanılan ve orta sertlikte olan ay taşına, narin davranılması gerekiyor. Ayrıca ay taşının duyguları dengelediği biliniyor.

İnci

Ortalama 10 yıl gibi bir sürede oluşan inci, sıcak ve ılıman bölgelerin denizlerinde yaşayan istiridyeler ve midyeler tarafından doğal bir şekilde oluşturuluyor. Kültür incileri ise 3 ila 7 yıl arasında değişen bir sürede meydana geliyor. Akciğer, böbrek, deri ve cilt hastalıkları tedavileri için doğal yöntemler arasında inci kullanımı da yer alıyor.

Kuvars Taşı

Kristal minerallerden oluşan kuvars taşı, metafizik alanında gücün ve kuvvetin simgesi olarak kabul ediliyor. Çok sayıda farklı çeşidi olan kuvars taşı alternatif tıp yöntemlerinde de kullanılıyor.

Safir

Gökyakut olarak da bilinen safir, dünyanın en değerli taşları arasında yer alıyor. Isıya dayanıklı ve sert yapısı ile dikkat çeken safir, genellikle mavi renktedir. Derin ve berrak mavi renkte bulunan safir taşı diğer renklerde bulunan safir taşlarına nazaran daha değerlidir. Kişiye güven ve özgürlük hissi veren safir; beyaz, gri, kahverengi, sarı, turuncu ve pembe gibi birçok renk tonu ile karşımıza çıkabilir.

Yakut

Doğal taşlar arasında yer alan yakut taşı kırmızı ve bordonun tüm tonlarını içerisinde barındırıyor. Değerli taşların efendisi olarak nitelendirilen yakutun sevgi, başarı ve zenginlik gibi üç farklı enerjiyi içerisinde barındırdığına inanılıyor. Eski çağlarda veba salgınlarının ve zehirlenmelerin tedavisinde kullanılan yakut taşı, günümüzde olumsuz duyguları defedici özelliğiyle ön plana çıkıyor.

Zümrüt

Mitolojinin ve efsanelerin taşı olarak bilinen zümrüt en değerli dört taş içerisinde yer alıyor. Zümrüt taşının renginin yeşil olmasından dolayı eski çağlarda yağmur yağdırdığına inanılıyordu. Diğer değerli taşlara oranla daha az parlayan zümrüt, diğer kıymetli taşlara göre de daha yumuşak bir yapıdadır. Birçok farklı kesim tekniği bulunan zümrüt taşının en değerlisi ise emerald adı verilen kesim tekniği ile işlenmiş taşlardır.

Elmas

En değerli taş olarak kabul edilen elmas sert ve keskin yapısı ile dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Bir elması ancak başka bir elmas kesebilir. Karat ağırlık birimi ile ölçülen elmas ışığı kırabilen bir yapıda. Elmas işlenerek pırlantaya dönüştürülür. Başta yüzük ve kolye olmak üzere hemen hemen tüm takılarda işlenen bu değerli taşı satın alırken mutlaka sertifikasını da yanında istemelisiniz.

WhatsApp WhatsApp - Canlı Destek